Horúce dni sa už hlásia každé leto. Najjednoduchším riešením, ako si ochladiť príbytok, je klimatizácia. Nie každý však má priestorovú alebo finančnú možnosť siahnuť po tej vstavanej. Vedeli ste, že existujú aj lacnejšie a šetrnejšie spôsoby chladenia?
Zatieňte, čo sa dá
Asi každému je jasné, že keď je vonku príliš horúco, otvorenými oknami iba vpúšťate teplý vzduch do interiéru. Oveľa lepšie je zatvoriť okná a zatiahnuť závesy. V prípade závesov je dôležité vybrať si taký materiál, ktorý čo najmenej prepúšťa slnečné lúče. S tienením si výborne poradia žalúzie – najlepšie je kombinovať vonkajšie a vnútorné žalúzie. Výhodou vonkajších je to, že neprepúšťajú teplo a interiér sa tak neprehrieva. Výborné sú napríklad hliníkové žalúzie, ktoré efektívne odrážajú lúče a interiér sa vďaka nim menej zahrieva. Ak sa rozhodnete investovať do pergoly, nebudete ľutovať, pretože efektívne zadrží množstvo tepla.
Starý dobrý ventilátor
Byť bez klimatizácie znamená veľa vetrať. Nie však celodenne – najlepší čas je vtedy, keď klesne vonkajšia teplota, to znamená hneď zrána alebo až večer, prípadne v noci. Najefektívnejšie je urobiť rýchly prievan naprieč otvorenými oknami. Môžete ho ale vytvoriť napríklad aj pomocou dvoch ventilátorov, ktoré postavíte oproti sebe. Ak máte stropný ventilátor, nezabudnite ho nastaviť tak, aby sa točil v protismere hodinových ručičiek, aby teplý vzduch stúpal nahor. Už spomínaný ventilátor je skvelý tip, pretože jeho účinnosť je vysoká – v relatívne krátkom čase ním vyženiete teplo z miestnosti. Naším ďalším tipom je umiestniť pred ventilátor nádobu s kockami ľadu alebo pred neho zavesiť mokrú plachtu.
Vlhké uteráky dokážu zázraky
Úžasným osviežením je v lete aj vlhký vzduch. Aby ste ho získali, napustite do vane studenú vodu a nechajte v kúpeľni otvorené dvere. Ak chcete ochladiť inú izbu, naberte vodu do väčšej nádoby alebo vedra, prisypte ľad a umiestnite ich do miestnosti. Odporúčame sem-tam ponoriť do ľadovej vody nohy, aby ste pocítili okamžité osvieženie. Schladiť interiér môžete i pomocou rozprašovača so studenou vodou. Vlhký vzduch dosiahnete napríklad aj prevesením vlhkého uteráka alebo plachty pred okno na záclonovú tyč, prípadne cez parapet. Alebo môžete rovno rozprašovačom navlhčiť záclony a závesy a vlhké uteráky rozložiť aj na radiátory. Odporúčať môžeme aj špeciálne fólie na okná. Okrem toho, že v lete neprepustia teplo, oceníte ich aj v zime, kedy ho pomôžu v interiéri zadržať. Sú úplne transparentné a zachytia až 80 % prichádzajúceho tepla. Existujú interiérové, ale aj exteriérové fólie, ktoré odrazia ešte viac tepla. Protislnečné fólie môžu byť priehľadné, farebné alebo zrkadlové.