Vodný kameň dokáže byť veľkou prekážkou pri udržiavaní čistej kúpeľne, ktorá by vyzerala stále ako nová. Nie je to len estetickým problémom, no vodný kameň poškodzuje rôzne elektrospotrebiče, batérie aj rúrky na vodu. Čím je najlepšie čistiť vodný kameň z rôznych povrchov a miest? Využite aj pomocníkov z kuchyne.
Čističe z kuchyne
Vodného kameňa sa môžete v domácnosti zbaviť rýchlo a lacno, stačí na to poznať triky, ktoré vám práve dnes ukážeme. Vodný kameň sa najľahšie a najlepšie čistí pomocou kyselín, no a dve nájdete aj vo svojej kuchyni. Sú to kyselina citrónová a kyselina octová, čiže citrusové plody a ocot. Tieto dve látky môžete používať na odstraňovanie vodného kameňa v kúpeľni, záchode aj kuchyni.
Zaujímavosťou je, že citrónová šťava sa v minulosti používala aj ako prostriedok na bielenie zubov. Oveľa lepší spôsob ako dosiahnuť biele zuby je však pravidelná dentálna hygiena.
Vodný kameň v spotrebičoch
Vodný kameň v umývačke a práčke vyčistíte najjednoduchšie tak, že hrnček citrónovej šťavy alebo octu vylejete do priehradky, kam sa dáva prací prášok. Potom stačí, ak zapnete normálny program na pranie oblečenia a v prípade umývačky cyklus umývania. Čo sa týka kohútikov, tak je ideálne, ak by sa máčal v pohári s octom aspoň hodinu. Potom by mal ísť vodný kameň dolu oveľa jednoduchšie. Vďaka týmto dvom pomocníkom si už nebudete musieť kupovať drahé čistiace prostriedky, pretože ich využijete takmer na všetko.
Údržba a opravy inštalácie
Dajte si záležať a venujte sa pravidelne údržbe vašej domácnosti aj v kúpeľni či kuchyni. Okrem čisteniu a odstraňovaniu vodného kameňa v spotrebičoch ako je práčka, boiler či umývačka riadu, nezabúdajte aj na inštalácie a odpady v kúpeľni.
Pravidelne z nich odstraňujte nečistoty, predídete tak situácii kedy je potrebné volať inštalatéra. Upchatý odtok v kúpeľni, alebo až havarijný stav inštalačného potrubia s ktorým si už neviete sami poradiť a je potrebné hĺbkové krtkovanie odpadu vám zvýši váš rozpočet na domácnosť.