Keramické obklady sú síce stále obľúbené, rastie im ale veľká konkurencia. Tou sú moderné obklady vyrobené zo skla, ktoré v interiéri vykúzlia hladké plochy bez rušivých škár, navyše sa ľahko udržujú. Čo viac si priať?
Prečo práve sklenené obklady?
Sklenené obklady sú moderné, praktické a hravo oživia každý interiér. Majú hladký povrch, takže na nich nenájdete žiadnu škáru, ktorá by vyžadovala náročnú starostlivosť, na ich údržbu stačí mydlová voda alebo leštiaci prípravok na sklo a utierka z mikrovlákna.
Odolávajú tiež vlhkosti a vysokým teplotám, takže ich s kľudom môžete umiestniť za varnú dosku. Len pozor, obklady zo skla nesmú prísť do priameho kontaktu s otvoreným ohňom, výnimkou tak je plynová varná doska. Inak hrozí nenávratné poškodenie.
Viete, že celosklenené obklady sa vyrábajú z kaleného skla, ktoré vzniká technológiou, ktorá spočíva v zahriatí skla na teplotu viac ako 600 °C a následným prudkým ochladením.
„Po procese kalenia už nie je možné sklo dodatočne nijako mechanicky opracovávať. Z toho dôvodu treba dbať na naozaj presné zameranie priestoru, ideálne až po usadení kuchynských skriniek, pretože tu hrá rolu naozaj každý milimeter – kalené sklo už nijako neskrátite, ani neobrúsite. Nezabudnite pritom ani na prípadné otvory pre vypínače a zásuvky, alebo otvory potrebné na ukotvenie poličiek,“ upozorňuje Petr Paksi, obchodný riaditeľ spoločnosti JAP FUTURE.
Aké sklenené obklady si môžete zaobstarať?
Môžete si vybrať z dvoch prevedení, konkrétne z Grafoskla s ľubovoľným motívom a jednofarebne lakovanými obkladmi, ktoré vznikajú lakovaním sklenenej plochy z jednej strany.
Podľa Petra Paksiho, obklady z Grafoskla vznikajú tak, že sa pod sklo nalaminuje špeciálna fólia s natlačeným motívom.
Ten môže byť z predvolenej ponuky, fotobanky Shutterstock, alebo si ho môžete sami navrhnúť, prípadne vybrať niečo pekné z vlastného fotoarchívu. Na stene potom máte rôzne obrazy vrátane fotiek, prípadne motívy, ktoré hravo nahradia každý keramický obklad.
Sklo za kuchynskú linku sa používa v hrúbke 4-6 milimetrov, maximálny možný rozmer pri obkladoch z lakového skla bez napojenia je 2 200 × 3 200 milimetrov, pri Grafoskle je tento rozmer obmedzený veľkosťou fólie na 1 400 × 2 800 milimetrov.
Komerčný článok