Rastliny môžu byť exteriérové alebo interiérové. Patria sem ihličnaté ako borovica, okrasné listom ako javor, okrasné plodom ako jabloň – plánka so žltými jabĺčkami, či okrasné kvetom ako azalky a rododendrony. Ujasnite si čo hľadáte.
Pre vonkajšiu bonsaj sa viac hodí listnatý druh. Miniatúrne borovice pôsobia atraktívne, ale vyžadujú odbornú starostlivosť. Zároveň môžu byť prospešné, čo sa týka zdravého ovzdušia v domácnosti.

Zvoľte si správny typ
Najprv si ujasnite akú veľkú bonsaj si predstavujete. Výška môže byť od desať centimetrov až po dva metre. Kúpte si adekvátnu veľkosť s predtvarovanou štruktúrou. Pre pestovanie bonsaja by ste mali mať dostatok času. To platí pri výbere, ale aj samotnom pestovaní.
Menšie bonsaje umiestnené vonku musíte jedenkrát denne zaliať v suchom a horúcom počasí. Stromček potrebuje vhodné stanovisko. Pre izbové rastliny je vhodná parapet na okne. Vonku je vhodné svetlé stanovisko bez priameho poludňajšieho pálenia slnka.
Nezabudnite dodržať 3 základné pravidlá
- Dostatočná a pravidelná zálievka,
- stály prísun živín,
- denné svetlo.
Substrát by mal byť vzdušný, aby sa tvorilo čo najviac drobných korienkov, nezadržiavajú vlhkosť a bráni zahnívaniu koreňov. Súčasťou substrátu sú hnojivá, účinné pol roka. Vhodnou alternatívou z páleného ílu podobné granulám.
Ak ste sa rozhodli pestovať bonsaj v miske, uprednostnite plytké hranaté alebo oválne. Hlboké misky sa hodia pre kaskády. Nezabudnite na otvory, aby vám rastlina nezahynula.
Foto: unsplash.com