Ihličnany sú stále zelené rastliny a väčšina neopadáva. Každý strom má požiadavky na správnu starostlivosť. Záleží od druhu stromu, nie je ihličnan ako ihličnan. V tomto článku sme sa pozreli bližšie na to, kedy strihať ihličnaté stromy a ako na to správne.
Kedy na zastrihávanie
Hneď z úvodu si treba povedať, že zastrihávanie realizujte na jar, alebo zo začiatku jesene, pri neskoršom tvarovaní sa nemusia rany zahojiť a taká tuja v zime zahynie. Tuja smaragdová veľmi dobre znáša rez najmä na mladých výhonkoch pre dotvorenie požadovaného tvaru. Tvarujte strom postupne od mladých rastlín. Radikálny rez môže byť pre strom osudný.
Pri každom druhu postupujeme inak
Tis patrí k najlepšie tvarovateľným stromom. Tis zvláda skrátenie až na najstaršie drevo. Vhodný čas na skrátenie je jar, pretože ihličnany v zimných záhradách slúžia ako vetrolamy a poskytujú ochranu pre vtákov. Pri všetkých stromoch je to postup s heslom nie je ihličnan ako ihličnan.
Smrek má nízku regeneračnú schopnosť, preto je jeho tvarovanie problematickejšie. Je citlivý na hlboký rez. Strihajte iba jarné letorasty. Tie zostrihajte na polovicu, vždy v júni až júli. Tvarovanie je potrebné ozaj precízne. Tento strom je vhodné tvarovať pred pučaním, skoro na jar. Pri smreku treba dbať aj na dodržanie kónického tvaru plota, čím sa docieli jeho rovnomerná hustota a zeleň aj v spodnej časti.
Tuja je ďalším typickým stromom pre živý plot záhrad. Má sýtozelené ihličie, ktoré si zachováva aj v zime a neopadáva. Je mrazuvzdorná. Najrýchlejší rast dosahuje na slnečnom mieste, ale darí sa jej aj v polotieni alebo tieni, je nenáročná na pôdu a zavlažovanie, ročne narastie až 50 cm.
Foto: unsplash.com